Dje Frikyho podporují

Salebra
PRODANCE
iStyle Electric
Rane
Sqost Art
Rane
Rane
Shure

Facebook

DJ FRIKY na Facebooku

MySpace

DJ FRIKY na MySpace

BLOG

 

DJing 2013 podle Frikyho

 

Už milionkrát omílaný téma DJingu na všechny strany je vlastně už nuda, každý dnes může být DJ. Celá tahle akce může trvat několik málo hodin a hle, máte mixtape, máte fotky, můžete mít produkci a v podstatě neumět vůbec nic, krom drobného marketingu, nebo pěkné vizáže a postrádání smyslu soudnosti. V době kdy jsem začínal já, byl problém sehnat desky, natož si je zahrát v klubu. Mě osobně trvalo zhruba dva roky, než jsem za skromnou úplatu, mohl dělat předskokana asi od 19:00 v jednom undergroundovém klubu. Utratil jsem sta-tisíce za nákup techniky a desek. Pořád, ale bylo ještě důležité ukázat skiils, aby jsi dostal respekt a "práci".
      Neustále se s někým přu, že se buď gramofon nedá použít jako hudební nástroj, nebo že do housu se skrečovat prostě nedá. V poslední době mi pak lidé tvrdí, že neuznávám kontroléry a mladý DJs. Povím Vám pravdu ;-). Jde totiž o to, že většinou postrádám kreativitu a přidanou hodnotu, něco co by odlišovalo dj x od dj y, kterých na svých toulkách potkávám stovky.
      Příklad: Zkratka DJ je tvořena slovy disck a jockey to ví asi leckdo, jde tedy o to, že by jste měl umět pouštět desky. Míchání tedy dřív v základu vyseparovalo zrno do plev, nikdo přece nechtěl poslouchat jak se ti kopou tracky. Postupem času se měnila doba DJingu, přišla digitalizace a musím říct, že s příchodem Scratch live SERATO vs RANE se mohla začít používat i v turntablismu. Kdo mě zná ví, že jsem v podstatě průkopníkem tohle stylu hraní z DVS. Najednou byly možnosti jinde, vlastni produkce, skreče, žádný přehrabovaní v deskách prostě playlist a sypeš. Už v době sem věděl, že doba vinylu v klubu minimálně u nás je sečtena, ale pořád si prostě musel umět míchat, takže se poznalo co ten kluk za těma gramofonama či CD playerama umí a dělá. Změna přišla se synchronizací, volně dostupnou hudbou a manýrem české populace poslouchat dokola omílané věci. Tam kde dřív stal klub, je dneska diskotéka, tam kde dřív stal člověk co do hudby investoval nemálo času a peněz, stojí dnes mladí kluci s výbavou za par tisíc korun stažených z top 100 radio / beatport  hits a hrajou přinejlepším taktéž za pár korun. Brzo už i SERATO DJ bude mít synchronizaci a já se vlastně  bojím toho, že už ani já nepoznám rozdíl mezi DJem, co je vlastně hudební profík, nebo novodobá rychlokvaška.
      Dalším příkladem je potom rozdělení producenta a DJ, ne každý producent může být dobrý DJ, ne každý DJ je dobrý producent, a proto pro mě třeba poslední DJ MAG AWARDS nepředstavují nic překvapivého je totiž plné, doufám že aspoň reálných producentů. Protože pro mě opravdový DJ tam není vlastně ani jeden (já vím mám přehnané technické nároky). V diskusi mi pak někdo řekl, ale oni vydělávají 350 tisíc euro a ty bydlíš v pronajatém bytě. Pravda je tam někde venku a Tony Prince zakladatel DMC jednou napsal, že tyto pro mě v podstatě rádoby za vlasy přitažené hvězdy, vděčí právě soutěži DMC a jejich práci, že se z klubu dostali na stadiony a obrovská pódia. Jestli je to pravda nechám na každého úsudku, pro mladší pak jako možnost si zapátrat. Nepotřebuju brát 350 tisíc za gig ani v korunách, mám reálnou představu kolik, za kolik a kde bych chtěl hrát a jak by to hraní mělo vypadat, stejně jako pracuju na tom, aby se moje producentské skills  dostali na úroveň aspoň těch DJských, protože tam i já vidím samozřejmě část své cesty. Jeden nejmenovaný DJ jehož vystoupení jsem navštívil v Praze si prý řekl 11 milionů korun a jeho set byl v podstatě předtočený a psal si během něj SMS. Odešel jsem na to koukat nechci. Pak dorazím do Crossu, kde vystupoval pro mě tehdy neznámý DJ CHEEBA a přesto, že jsem přišel kvuli technice, celou video show jsem sledoval v němém úžasu.
      Co chtěl vlastně spisovatel této slohové práce říct.
Miluju DJing a hudbu, nedokážu si bez toho představit život, ale zároveň po letošním úspěchu na světovém poli turntablismu (TROUBLE TEAM DMC WORKD TEAM 3th place) nechci mlčky koukat na to jak naše kluby plní DJs, kteří ukradnou set a vydávají ho při svém hereckém vystoupení za svůj, stejně jako mě nebaví DJs, kteří ti koukají přes záda s šazamem a vzápětí hrajou treky jako ty přes synchronizaci což samozřejmě můžou dělat za nižší honorář, bez renomé a již zmiňované přidané hodnoty či dokonce skills.
   Cením si každého kdo děla svoji práci dobře, ať už je to zedník, prodavačka, DJ nebo producent, ale na koncertě virtuálního kytaristy nebo herecký výkon zvednutých rukou, potažmo mačkaní-kroucení čudlíku prostě cenit nemůžu. Já myslím, že je to tím, že DJing tady nemá moc velkou historii, váhu a lidi ho málo hulí ;-) A takhle to chceme !?

Mír s Vámi a reakce vítány

Friky Flink